teisipäev, 1. jaanuar 2019

Urmas - Metsast välja


Suure paugu ja hüsteeriliste vareslaste laperdamise saatel sai südaööl lõpuks see ökoaasta läbi. Viimane pool kuud tuli jälle jalameheks hakata, sest ratas otsustas, et temale juba aitab. Ei tahtnud tema otsusega kuidagi nõustuda ning viimane jalutuskäik sai Porijõe äärde tehtud veel vana aasta viimasel päevalgi. Liigilisa tuli kõigele vaatamata viimse kuuga ainult 1 – väikepütt. Vaadates üle liiginimekirja, kulutatud aega ja kilomeetreid, siis parema organiseerimise tulemusena oleks ca 10-15 liiki andnud aastaga veel nimekirja lisada. Paar lihtsat liiki (nt. laanerähn, soo-loorkull) jäi saamata puhtalt selle pärast, et arvasin liigi mitte vaeva nõudvate hulka, kes ökotades aasta jooksul ikka ette satub. Paar liiki (nt. tundrakiur, väikerüdi
) sai kuidagi rändega mööda lastud ning mõned head liigid jäid ka aja või jõu puudusel bongamata (nt. sarviklõoke, lääne-pöialpoiss).

Kuigi tee viis korraks ka Tartumaalt välja, jäid kõik ökoliigid maakonna piiridesse. Plaan sügisel kaugemale (ehk merenigi) jõuda, tuli aja nappusel kõrvale jätta. Isegi Peipsi rannikut nägin ökotades vaid kolmel retkel ning ilmselgelt ka valel ajal. Valdav osa liikidest, ajast ja kilomeetritest tulid oma „tagaaias“ tiirutades. Kindlasti oleks olnud suureks abiks Aardla torn, mille taastamine paistab jäävatki paberihunnikute ja tolmukihi alla. Ka võsastumine ja teede lagunemine annab rallitades parajalt tunda. See viimane päädis ka ühega kahest sadulast lendamise episoodiga – pehme liiv, augud ning vajuma läinud teetamm. Teise maaühenduse leidsin rattaga detsembris lumejäisel teel, kui linaliiklus pani reageerimisvõimed proovile. Suuremaid traumasid kumbki ei põhjustanud.

Kuigi igapäevane liikumine jätkub valdavalt kondimootoril, siis hea oleks taaskord neljaks aastaks see ökoralli seinale riputada. 17 ja pool päeva puhtalt ökotamist ja reisimist, 1217 km saapaid kulutatud, 2916 km rattal pedaalitud, liike aastaga 207, kogu Tartu pesast ökotatud liikide arv 221. Paras aeg metsast välja tulla ja võtta ette selline staatilisem võistlus nagu rõngaste lugemine.

Päikesetõus Raigastvere järvel


Tänud korraldajatele ja kõigile kaaskannatajatele!Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar